KUŞLAR EVLERİNDEN MEMNUN MU?

Son yılarda kuş evlerinin parlak renkli, gerçek bir ev, karavan ya da yel değirmeni gibi değişik şekillerde dekore edilmesi çok popüler oldu. Yapı marketlerin rafları, internet sitelerinin reyonları rengarenk, çeşit çeşit kuş evleriyle dolu.

Kimilerinin bahçe süsü, kimilerinin gösteriş için, kimilerinin de gerçekten kuşlara yardım için yaptığı bu evler ne kadar konforlu? Kuşlar evlerinden memnun mu?

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, kuşlara iyilik yapmaya çalışan birçok hayvan severin farkında olmadan onların ölümüne neden olabileceğini söylüyor. Kuş evlerinin de belli bir standardı olduğunu belirten Mimar Varlık ve İç Mimar Çavdar, kuşlara huzurlu bir hayat sürebilecekleri bir yuva yapmanın püf noktalarını anlattı.

YIRTICI KUŞLAR, SİNCAP VE KEDİLER İÇİN DİKKAT ÇEKİCİ
“Sıradan görünmeyen, renkli dizaynlı kuş yuvaları daha tehlikeli olabiliyor. Avrupa’da yapılan araştırmalar, alışılmışın dışındaki bu yuva modellerinin parlak renklerinin yırtıcı kuşları davet edeceği için riskli olduğunu işaret ediyor. Parlak renkli kuş yuvaları sincap ve kediler için de çok belirgin oluyor. Daha göze çarpmayanları tercih edilmeli.

SOĞUK, YAĞMUR VEYA AŞIRI ISINMA RİSKLERİ 
Standartlara uygun yapılmayan yuvalarda soğuk, yağmur veya aşırı ısınma riskleri var. Seramik yuvalar kötü yalıtımlı olduğundan, metal çatılı yuvalar da sıcağı çok tuttuğundan her ikisi de güneşli günlerde yavru kuşlar için ölümcül sıcaklıklara ulaşabiliyor. Metal ve plastik yuvalar ayrıca yavru kuşların nemli kalmasına ve üşümesine neden olabiliyor. Ne yazık ki; metalden yapılan kuş yuvalarının içlerinin ölü kuşlarla dolu olduğunu görebilirsiniz.

AHŞABI TERCİH EDİN
Genellikle serçeler, kırlangıçlar ve sığırcıklar gibi azalan bahçe kuşlarına yardım için yapılan yuvalarda geleneksel yuva şekillerinin korunmasını tavsiye ediyoruz. Geleneksel olmayan model ve materyallerden yapılan yuvalar yerine, insanların geleneksel ahşap kuş yuvalarını tercih etmeleri en iyi çözüm yolu.

TOKSİK OLMAYAN BOYA KULLANILMALI
Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yüzlerce kuş evi boyanıp kuşların hizmetine sunuluyor. Ancak kuş yuvaları boyanacaksa kesinlikle toksik olmayan boya kullanılmalı.

İnsanlar öncelikle yuvaların içindeki yardıma muhtaç, değerli yavru kuşları düşünmeli, gelenekselleşmiş malzeme ve şekillerin bu nedenle uzun yıllardır kullanıldığını gözden kaçırmamalı.”

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir