KARŞIYAKA SANATTA DÜNYAYA AÇILIYOR

Sanatsal etkinliklerle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka’yı kültür ve sanatın başkenti yapma yolunda önemli bir adım daha attı.

Dünyanın sayılı koreografları arasında gösterilen Natalia Zandukeli ile işbirliği yapan belediye, dans ve sanatla ilgili projelerini uluslararası arenaya taşıyacak. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Kültürel ve sanatsal faaliyetlerimizi önce yurt ölçeğinde sonra da dünya genelinde sergileyeceğiz” dedi.

Uluslararası gösteriler
Dünya ve Avrupa çapında “En İyi Koreografi” ödülleri ve madalyaları bulunan Natalia Ulutaş Zandukeli, yılların sanat birikimini artık Karşıyaka için kullanacak. Ünlü Bolşov Balesi’nde, dünyanın en iyi baletlerinden sayılan Nuriyev’in öğrencisi olan, en saygın balelerde roller üstlenen ve bir süredir meslek yaşamını koreograf olarak devam ettiren Zandukeli, iki ay önce Karşıyaka Belediyesi ile anlaştı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın büyük destek verdiği Zandukeli, belediye bünyesinde ilk iş olarak Smyrna Koreografi Topluluğu’nu oluşturdu. 8 – 17 yaş aralığındaki 35 öğrenci ile çalışmalarına başlayan Natalia Zandukeli, farklı türlerdeki dans ve müzikleri harmanlayacak ve zengin kültür mozaiği oluşturan gösteriler hazırlayacak. Zandukeli himayesinde oluşturulan Smyrna Koreografi Topluluğu, önce yerelde sonra ulusal ve uluslararası gösterilerde Karşıyaka Belediyesi’ni temsil edecek. Dansçılar, gösterilerde Lazca, Ermenice ve Türkçe gibi farklı dilleri de kullanacak ve kültür alışverişinde bulunulacak.

“Sanatın başkenti Karşıyaka olacak”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar başarılı sanatçı Zandukeli’nin Karşıyaka adına çok önemli işler yapacağına inandıklarını söyledi. Başkan Akpınar “Karşıyaka’yı kültür ve sanatın başkenti yapmak istiyoruz. Bunun için kararlı adımlar atıyoruz. Ses getirecek projeler için hazırlık aşamasındayız. Natalia Zandukeli, bu aşamada Karşıyaka ve Karşıyakalılar için önemli bir şans ve fırsattır. Kendisinin, ilçemizden çok yetenekli sanatçılar çıkaracağına da inanıyoruz. Ekibi ile birlikte gösterilerini Türkiye ve dünyanın farklı noktalarında sergileyebilmesi için gereken tüm desteği vereceğiz” dedi.

“Barış mesajları vereceğiz”
Karşıyaka’nın adını ve sanattaki başarısını dünyaya duyuracaklarını söyleyen Natalia Zandukeli, “Smyrna Koreografi Topluluğu olarak Karşıyaka’nın adını sanat alanında dünyaya duyurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Baleden halk oyunlarına kadar çok farklı kültürlere ait dans ve müziklerin harmanlandığı gösteriler hazırlıyoruz. Şarkılarımızla da dünyaya barış mesajları vermek istiyoruz. Dünya çapında önemli şampiyonalara katılarak hem Karşıyaka’yı hem de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Sanat ve sanatçının kıymetini bilen Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir