İZMİRLİ GENÇLERE ÖDÜL YAĞMURU

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve bilim dünyasının lise düzeyindeki genç yeteneklerini araştırma projeleri geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu.
 
MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde 10-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında sergilenen projeler arasında İzmir Özel Tevfik Fikret Fen Lisesi fizik alanında birincilik, İzmir Fen Lisesi kimya alanında birincilik, Özel Ege Lisesi ise biyoloji alanında birincilik ödüllerinin sahibi oldu.
 
Yarışmada İzmir Özel Fatih Fen Lisesi kimya alanında ve Güzelbahçe İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi biyoloji alanında ikincilik ödüllerine layık görülürken, İzmir Özel Fatih Fen Lisesi biyoloji dalında Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. 
 
17.05.2016, İstanbul; MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1992 yılından bu yana, lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreni 13 Mayıs 2016 Cuma günü MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde gerçekleştirildi.
mavisehir-dergisi-mef-okullari1
27 ülkeden başvuruda bulunan toplam 579 proje arasında yapılan ön eleme sonucunda Türkiye dahil 21 ülkenin 100 proje ile finale kaldığı yarışmada öğrencilerin çevre teknolojileri, enerjinin depolanması, bitkilerlerle tedavi, suların arıtılması, kozmetik ürünlerde korozyonun önlenmesi, yeni polimer ve nanomalzemeler, yeşil alanların çoğaltılması, kanser ve alzheimer gibi hastalıkların tanısı ile tedavisi, binaların patlama ve darbelere dayanıklılığının arttırılması gibi güncel konular hakkında projeler ürettikleri gözlemlendi.
MEF Okulları’nda 10 Mayıs 2016 tarihinden itibaren üç gün boyunca sergilenerek kamuoyuna ve jüriye sunulan projelerde bu yıl en fazla dikkat çeken, lise öğrencilerinin modern teknolojilerin kullanıldığı projeler için özel sektör ve üniversiteler ile geçen yıllara oranla çok daha güçlü bir işbirliği içerisinde çalışmaları oldu. Yapılan ön değerlendirme sonucunda 169 öğrencinin hazırladığı 100 projenin sergilenmeye değer görüldüğü yarışmada jüri üyelerinin ortak görüşü, geliştirilmeye devam edilirse pratiğe dökülüp hayata geçirilecek bir çok proje olduğu yönündeydi.
MEF Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrenciler dışında tüm gençlerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen yarışmanın 25.’sinde öğrencilerin seçtikleri güncel araştırma konularına bilgi birikimleri ile son derece hakim olmaları da dikkat çekti.
Başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Filipinler, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İsveç, Karadağ, Katar, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Malezya, Meksika, Polonya, Romanya, Slovenya ve Ukrayna’nın da katıldığı yarışmada yurt dışından gelen öğrenciler de uluslararası arenada ülkelerini temsil etmenin heyecanını ve onurunu yaşadılar.
mavisehir-dergisi-mef-okullari13
Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir