İZMİR’İN “MODA” HAMLESİ

Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir araya gelen ve bazıları İstanbul’da yaşayan İzmirli moda tasarımcıları, moda yazarları, mimar ve akademisyenler ile giyim sanayicileri, İzmir’in moda vizyonunu oluşturacak yol haritasını belirledi. Toplantıda İzmir’in Moda Tasarımı Manifestosu için de önemli adımlar atıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünden hayata geçirilen Akdeniz Akademisi, İzmirli modacılarla birlikte İzmir’in Akdeniz moda merkezleri arasındaki yerini alması için çalışmalara başladı. Oluşturulan çalışma grubu, ilk olarak İzmir’in Moda Tasarımı Manifestosu’nu şekillendirmeye başladı.

İzmir’in moda konusunda atılım yapması amacıyla, Akdeniz Akademisi Tasarım Koordinatörü ve Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Nükhet Şenkaya, Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Arzu Marmaralı’nın yanı sıra, bazıları İstanbul’da yaşayan çok sayıda İzmirli moda tasarımcısı, moda yazarı, mimar, tasarımcı, akademisyen, ayakkabı tasarımcısı ve tekstilci katıldı. Akdeniz Akademisi çatısı altında bir araya gelen moda tasarımcıları, öğretim üyeleri ve sektör temsilcileri, İzmir’in moda vizyonunu oluşturacak yol haritasını belirledi.

İnovasyon ve tasarım 
IF Wedding Fuarı öncesi, İzmir’in moda tasarımı konusundaki dinamiklerini harekete geçirecek ve potansiyelini arttıracak çalışmaları gerçekleştirmek hedefiyle oluşturulan “Çalışma Grubu” moda tasarımı vizyonunu belirleyecek manifesto için önemli adımlar atıldı. ‘Moda Tasarımı Toplantısı’nda, İzmir’in IF Wedding Fuarı’yla geldiği gelişme noktasında, yeni güç alanının inovasyon, tasarım ve trend yaratmak olduğu da vurgulandı. İzmir’de endüstriyel gelinlik üretiminin geliştiği, bu endüstriyel üretimi tasarımla bütünleştirmek gerektiği belirtildi.

Odakta Akdeniz Akademisi var
İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2011 yılında gerçekleştirilen Tasarım Forumu’ndan bugüne kadar tasarım alanında adımlar atılmaya devam ediliyor. İzmir’in tasarım alanında hedeflerin takipçisi olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İzmir Akdeniz Akademisi, öncelikle bir tasarım danışma kurulu oluşturdu. Akdeniz Akademisi Tasarım Danışma Kurulu toplantılarında, İzmir’in bir tasarım kenti olması ve Akdeniz’de saygın bir tasarım merkezi düzeyine taşınması konusunda görüşler sunuldu. İzmir’de tasarım talebinin geliştirilme potansiyeli olması ve üniversitelerde tasarım ile ilgili gelişmiş bölümlerin bulunması nedeniyle Akademi; tasarım pratiğini, bilincini, bilgisini, etkinliklerini ve kentin tasarım donanımını geliştirmek, önerilen projelerin hayata geçirilmesi sağlamak için çalışmalarına başladı.

mavisehir-dergisi-izmir-moda2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir