İZMİR’E DAMGASINI VURAN SERGİ “TEFEKKÜR”

Yurt dışında ve Türkiye’de tüm sergilerini yardım amaçlı açmasıyla tanınan gazeteci- yazar Uğur Oral’ın 14. kişisel fotoğraf sergisi Tefekkür’de yer alan 81 fotoğrafın hepsi 3 günde satıldı.

Gazeteci yazar Uğur Oral, 14. Kişisel fotoğraf sergisi “Tefekkür” ile bir rekora imza attı. Uğur Oral’ın 81 çalışmasının yer aldığı sergisinde tüm fotoğraflar üç gün içinde satılırken bazı fotoğraflara birden fazla talep gelmesi neticesinde toplamda 95 eser alıcı buldu. Oral, 23-25 Kasım tarihleri arasında EBSO Sergi Salonu’nda açık kalan sergide satılan fotoğraflardan elde edilen tüm gelirin tamamını öğrenci bursu olarak bağışlandı.

Sergileriyle insanlığa hizmet ediyor
Açtığı fotoğraf sergilerini ‘insanlığa hizmet etmenin bir yolu’ olarak nitelendiren Oral, Atina’da zihinsel engelli Yunan çocuklarına yardım amaçlı çalışan AMİMONİ Vakfı için üç, Selanik’te ise meme kanseriyle savaşan AELİA Vakfı için bir sergi açtı. Oral, Türkiye’de de hayır kuruluşları yararına dokuz sergiye imza attı. Sergilerinde satılan fotoğraflarının geliriyle ihtiyaç sahiplerine destek vermekten mutluluk ve onur duyduğunu belirten Oral “Yeni sergim Tefekkür’ün gelirini de öğrenci bursu olarak bağışladım. Tefekkür’ün geliriyle birkaç gencin eğitimine katkı sağlayabilmek benim için en büyük mutluluk ve onur olacak. Sergime ev sahipliği yapan EBSO’ya ve sergimi ziyaret edip bu amaca destek veren tüm sanatseverlere de yürekten teşekkür ederim” dedi.

Ezber bozan sergiler
Uğur Oral, genelde sanat çevrelerinde sıkça dillendirilen “Fotoğraf fazla satmaz” tezini her sergisinde yıkmayı başarmış bir isim. Oral’ın açtığı fotoğraf sergileri yoğun ilgi görürken, birçok eseri de alıcı buluyor. Deyim yerindeyse “ezber bozan” Uğur Oral “Şimdiye kadar satış yapamadığım hiçbir sergim olmadı. Atina’da üç sergi açtım ki içlerinde en düşük satış yaptığım sergide bile 27 eserim alıcı buldu. Selanik’te meme kanseriyle savaşan AELİA Vakfı yararına açtığım sergide ise 73 eserlik koleksiyonumdan tam 60 fotoğraf alıcı buldu. Tefekkür’ün de yine önemli bir satış rakamını yakalayacağını hissediyordum ama topu topu üç günde bu kadar çok fotoğrafın satılmış olması benim için de çok güzel bir sürpriz oldu. Toplam 81 fotoğraf seçmiştim bu sergi için ama kimi eserlere birden fazla talep gelince 95 tane satış gerçekleşti. Selanik’teki satış rakamını fazlasıyla geçtim 14. Sergim Tefekkür’le. İzmir’in farkını ortaya koyan sanatseverlerle müteşekkirim. Onların nazik ilgileri ve destekleri sayesinde sergim bu başarıyı yakaladı” dedi.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

2 Comments

 1. FİKRİ TIKLAR

  21 Aralık 2017 at 21:46

  SAYIN UĞUR ORAL GİBİ ÖZVERİLİ VE HUMANIST SANATÇILARIN VARLIĞINDA SANAT VE İNSANA DAİR TÜM GÜZELLİKLER ÜLKEMİZDE YÜKSELEN DEĞER OLARAK GELİŞMEYE DEVAM EDECEKTİR. GURUR VE ERDEM DOLU BU SERGİYİ KAÇIRDIĞIM İÇİN GERÇEKTEN ÇOK ÜZGÜNÜM AMA BUNDAN SONRA SAYIN UĞUR ORAL’IN İÇİNDE BULUNDUĞUN TÜM AKTİVİTELERİ YAKIN TAKİBE ALACAĞIM. SANATÇIYI KUTLAR, BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM.

 2. Asilhan Bilâl

  29 Aralık 2017 at 15:35

  Sayın Uğur Oral’ı kutlarım..
  “Tefekkür”, bizim gençliğe yabancıdır..
  Onun yerinde olsaydım; aklın bağımlaşıp özgünleştiği anlamda, “Düşünüş” derdim, tefekkür yerine..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir