Havuz keyfiniz sağlığınızı bozmasın

Özel Tınaztepe Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Emek Atlas, tatile gideceklere ‘havuz tehlikesi’ uyarısında bulundu. Uzm. Dr. Atlas, yazın serinlemek ya da eğlenmek için girilen havuzların, bakımı çok iyi yapılmış olsa da çok kişinin ortak kullanım alanı olduğu için enfeksiyon riski taşıdığını belirtti.

Özel Tınaztepe Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Emek Atlas, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte serinleme ya da eğlenme amaçlı yoğun şekilde kullanılacak olan yüzme havuzu alanlarının gerekli hijyene önem verilmediği durumlarda sağlığı tehdit edecek birçok risk faktörünü de beraberinde getireceğini söyledi.

İnsan vücudundaki mikroorganizmaların suya geçmesiyle birçok hastalığın meydana gelebileceğini vurgulayan uzman Dr. Atlas, “havuzlar birçok virüs, bakteri, mantar ve parazitin kişiye bulaşmasında etkindir. Havuz suyuna karışan bu mikroorganizmalar uzun süre canlılığını sürdürebilir. Gözle görülemeyen bu mikroorganizmalar, su yutma ve suyla temas halinde bulaşmaktadır. Hijyenik olmayan havuzlara giren kişilerde en sık mide, bağırsak enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonları, göz-kulak ve cilt enfeksiyonları görülmektedir. Sirkülasyon ve klorlama açısından bakımı en iyi yapılan havuzların bile hastalık kaynağı olacağı unutulmamalıdır” dedi.

Uzman Dr. Atlas havuza girmek isteyenlere enfeksiyon riskini minimum düzeye indirmek için şu önerilerde bulundu:
“Havuza girmek isteyenler mutlaka havuzun periyodik temizliğinin ve bakımının yapıldığından emin olmalıdır. Havuz temiz ve berrak görünmelidir. Klor oranının düşük olması hijyen açısından tehlike oluştururken, fazla olması da başka hastalıklara yol açabilir. Havuz suyunun dezenfeksiyonu için kullanılan kimyasal maddeler, suya karışan şampuan ve güneş yağı gibi maddeler de önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Enfeksiyon hastalıkları bulunan kişiler tamamen iyileşmeden havuza girmemelidirler. Havuza girmeden önce ve girdikten sonra mutlaka duş alınmalıdır. Genital bölgenin ıslak ve nemli kalması kadınlarda sık görülen mantar enfeksiyonlarına ortam hazırlar, havuzdan sonra mutlaka kuru kalınmalıdır. Havuz suyu yutmamaya dikkat edilmelidir. Göz ve kulak enfeksiyonlarına karşı su altı gözlüğü ve kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Lens ile havuza girmemelisiniz. Ayrıca havuz çevresinin temizliği de çok önemlidir. Havuz bölgesine dışarıda giydiğiniz ayakkabı ve ya terliklerinizle basmamaya özen gösterin. Mümkünse havuz yerine denizi tercih edin.”

mavisehir-dergisi-havuz-keyfi

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir