CAN DOSTLAR İÇİN ‘MAMA DÖNÜŞÜM’ KUTUSU

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyacındaki artışı göz önüne alan Karşıyaka Belediyesi, kentin farklı noktalarına ‘mama dönüşüm’ kutusu koydu. İzmir’de ilk kez uygulanan özel sisteme göre; bir hazneye su dökülür, diğer yuvaya da pet şişe atılırsa can dostlar su ve mama elde edecek. Bu sayede pet şişeler için de dönüşüm imkânı sağlanacak.

SAYI ARTACAK
Bir hayvan sever tarafından tasarımı gerçekleştirilen ve Türkiye’de birkaç belediye tarafından kullanılan ‘mama dönüşüm’ kutuları, İzmir’de ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından uygulamaya alındı. Pugedon ismi verilen makinelerden 4 tane alan belediye, ilk ikisini Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı yanı ve Tersane Kafe’nin karşısına yerleştirdi. Diğer ikisinin de birkaç gün içinde yerlerine konacağı ve kısa sürede sayının artırılacağı belirtildi.

MAMA, SU VE GERİ DÖNÜŞÜM
Oluşturulan sisteme göre; hayvan severler, güneş enerjisi ile çalışan Pugedon’un bir gözünden pet şişedeki suyu boşaltacak. Bu işlem sonrasında can dostlar için hazırlanan su haznesine su dökülecek. Her boş pet şişenin, dönüşüm haznesine atılması ile birlikte de mama yuvasına 4 gram mama dökülecek. Sokak hayvanları bu sayede otomatik olarak hem su içme hem de mama yeme imkanına kavuşacak. Aynı zamanda pet şişeler için geri dönüşüm elde edilecek. Sistemin denetimi ve bakımı yerel hayvan koruma görevlileri ve Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

“SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Sokak hayvanlarını her zaman koruduklarını ve sahip çıktıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Her zaman can dostlarımızın yanındayız. Onların da yaşama hakları olduğunu hiçbirimiz unutmamalıyız. İzmir’de ilk kez kurulan bu sistemle, sahipsiz hayvanlarımız hem su içme hem de mama elde etme imkanına kavuşacak. Hayvan severlerimizin duyarlılığı sayesinde, açlık çeken bir can dostumuzun kalmayacağını düşünüyorum. Otomatik su ve mama makinesinin sayısını da ilerleyen süreçte artıracağız” dedi.

mavisehir-dergisi-can-dostlar2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir