BOSTANLI’DA ‘İŞGAL’ SONA ERDİ

Karşıyaka Belediyesi, ilçenin en önemli sorunları arasında yer alan kaldırım işgalleri ve işporta konusunda ilk ciddi adımı Bostanlı’da attı. İşletme sahipleri ile yapılan görüşmeler sonucunda, kaldırımların, vatandaşların geçişini engellemeyecek şekilde kullanılması kararı alındı. Uygulamayı yerinde inceleyen Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Sorunu diyalogla çözdük. Hem esnafı hem de vatandaşları mutlu edecek bir karar aldık. Bundan sonra işletmeler, kendileri için belirlenen sınırını aşmayacak. Karşıyakalılar da kaldırımlarda rahatça yürüyecek” dedi.

UZLAŞI İLE ÇÖZÜLDÜ
Hem esnafı hem de vatandaşları memnun edecek çalışmanın temeli, geçtiğimiz haftalarda atıldı. Yerel seçimlerin ardından ilk olarak Bostanlı’daki kafeterya ve restoran sahipleri ile toplantı yapan Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, işgal sorununu çözmekte kararlı olduğunu ancak bunu cezai işlemlerle değil, uzlaşı ile yapmak istediğini söyledi.

KONTROLLER SÜRECEK
Bunun üzerine, bölgedeki yaklaşık 50 dükkan için esnaf temsilcileri belirlendi ve iç denetim mekanizması oluşturuldu. Her işletmenin işgal sınırı tespit edildi ve dükkan sahiplerinden bu sınıra uymaları istendi. Uzlaşı sağlandı. İşgal sınırları kendilerine tebliğ edilen işletme sahipleri, masa ve sandalyelerini yürüyüş yolundan çekme kararı aldı. Uygulamanın kararlılıkla sürdürüleceği ve belediye zabıta ekiplerinin bu süreçte düzenli kontrolleri yapacağı da belirtildi.

HEM ESNAF HEM VATANDAŞ MUTLU OLACAK
Uygulamanın yapılacağı sokakları gezen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, sorunu yerinde inceledi. Hem esnafı hem de vatandaşları memnun edecek bir çalışma yaptıklarının altını çizen Akpınar “Yıllardan beri süren bir sıkıntı bu. Vatandaşlar kaldırımları daha rahat kullanmak istiyor. Esnaf da özellikle yaz aylarında masa ve sandalyeleri kaldırıma yayma düşüncesinde. Cezai işlem yapmamız kimseye bir şey kazandırmaz. Esnafı zorlamak yerine, işini kolaylaştıracak bir uzlaşı formülü geliştirdik. Hem esnafı hem de vatandaşları mutlu edebilecek formül bulduk. Kısa sürede her şey yoluna girecektir” dedi.

mavisehir-dergisi-bostanli-isgal2

mavisehir-dergisi-bostanli-isgal3

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir