28. ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ BAŞLADI

Antik Efes’te “Ölümsüz ritimler, zamansız ustalar”

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın düzenlediği 28. Uluslararası İzmir Festivali, 14 Haziran 2014 Cumartesi günü Efes Antik Tiyatro’da yapılan açılış töreni ve Sinfonia Varsovia (Varşova Senfoni Orkestrası) konseriyle başladı. 

Türkiye – Polonya diplomatik ilişkilerinin 600 yılı kutlamaları çerçevesinde Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan culture.pl işbirliği ile gerçekleşen konserde orkestrayı çağımızın müzik dehalarından besteci şef Krzysztof Penderecki yönetti. Konserin solisti, besteci ve yorumcu olarak dünya çapında üne sahip piyanist Hüseyin Sermet. Ellinci kuruluş yıllarını, İzmir’in en büyük sanat organizasyonuna destek vererek kutlayan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS)program sponsorluğunda yapılan konserde Beethoven’in “Prometheus Uvertürü ve 5. Piyano Konçertosu ile Penderecki’nin 2 numaralı “Christmas” Senfonisi seslendirildi. Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakan Yardımcısı Monika Smolen, İstanbul Başkonsolosu Miroslaw Stawski ve çok sayıda Polonyalı yetkilinin de katıldığı açılış töreni 21.30’da, konser 22.00’de gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ana sponsorluğu, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın program sponsorluğu, Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir Goethe Enstitüsü, Yunanistan Büyükelçiliği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen 28. Uluslararası İzmir Festivali, 3 Eylül 2014’de Silk Road Ensemle – Yo Yo Ma Konseriyle sona erecek.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir