EVLERİN AKSESUARI MERDİVENLER

Evlerimizde bulunan merdivenler, doğru dekorasyonla evlerimizi süsleyen en önemli aksesuarlar olabilecekken çoğu zaman gereken önem verilmez ve atıl şekilde sadece fonksiyonal olarak kullanılır. Oysa doğru malzemelerle ve ışıklandırmalarla çok şık bir görünüm kazanıp evlerimizi süsleyebilirler.Merdivenlerde kullanılan malzemeler çok çeşitli olmakla beraber genellikle malzeme olarak beton, ahşap, cam ya da çelik kullanılır.

Merdivenlerin dekorasyonunu düşünürken bağlı olduğu katların dekorasyon tarzını, duvar ve zeminde kullanılan renkleri göz önüne almalı ve bütün olarak düşünülmelidir. Eğer evimize rustik bir tarz hakimse ahşap merdivenler ya da ahşap basamaklar tercih edilebilir, korkuluklarda ahşap veya demir üzeri ahşap küpeşte kullanılırken yan duvarına da taş veya dekoratif tuğla kaplanabilir. Eğer evinize modern bir tarz hakimse parlak renkli çelik veya cam merdivenler düşünülebilir. Korkuluk olarak cnc kesimli geometrik formlu korkuluklar veya cam korkuluklar kullanılabilir. Yan duvarları brüt beton bırakılarak merdivenin ortaya çıkması sağlanabilir. Eğer klasik bir tarzınız var ise basamakları yine ahşap tercih ederken korkulukları desenli ferforje seçebilir, diğer katlara uygun duvar kağıdı ile tamamlayabilirsiniz.

Merdivenlerin kendileri kadar önemli ve tamamlayıcı bir diğer kısmı ise merdiven boşluklarıdır. Eğer yeriniz yeterli ise yine mekanın tarzına uygun olarak bu alanları da dekorasyonunuzu tamamlamak için kullanabilirsiniz. Örneğin klasik bir ev için küçük ve şık bir masa üzeri vazo ve çiçekler kullanılabilir. Ya da rustik bir tarzda berjer ve küçük bir sehpa koyulabilir. Modern tarza uygun olarak da obje veya heykeller burada sergilenirken,sarkıt aydınlatmalarla vurgu yapılarak dekorasyon tamamlanabilir.

Eğer halihazırda merdivenleriniz var ve ufak değişikliklerle yeni bir görüntü elde etmek istiyorsanız, merdiven alınlarında farklı malzemeler düşünülebilir. Eğer mevcutta halı var ise halı kaldırılabilir ve korkuluklar boyanarak farklı görünümler elde edilebilir. Ancak dekorasyonu yaparken unutmamamız gereken en önemli unsur ise merdiven ve korkulukların sağlamlığı olmalıdır.

WOOD&IRON MİMARLIK – MOBİLYA – DEKORASYON – GÖRSELLEŞTİRME
6497 Sok. 25/A Yalı Mahallesi Karşıyaka-İzmir  Tel: 0534 494 88 53 – 0507 548 58 10
www.woodandirondesign.com    info@woodandirondesign.com

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir