EVİMİZİ NASIL AYDINLATMALIYIZ?

Aydınlatma eski zamanlardan beri ihtiyaç duyulan önemli bir unsurdur. İnsanlar için oldukça önemli olan ışık ihtiyacı doğal ve yapay olarak sağlanabilir. Doğal ışık ihtiyacımızı, eğer mümkün ise binanın mimarisi oluşturulurken en uygun şekilde dizayn etmeliyiz. Ancak sadece doğal aydınlatma yeterli olmayacağından yapay aydınlatma ile de sağlıklı görüntü elde etmeliyiz.

Aydınlatma sistemimiz, mekanın dekorasyonunu, genişliğini ve kullanım amacını etkiler. Mekanlarda doğru ışığı yakalabilmek önemlidir. Peki nedir bu doğru ışık? Örneğin çalışma odalarında ve mutfaklarda mekanın iyi aydınlanmasını sağlamalıyız. Tavandan, gözleri yormayan genel aydınlatmanın yanı sıra mutfaklarda tezgah üstlerinde ve raflarda da ayrıca aydınlatma kullanıp, bunları dekorasyonumuzla birleştirip şık bir mekan yaratabiliriz.

Yatak odalarının, göze direkt gelmeyecek ancak bütün odanın aydınlanmasını sağlayacak şekilde aydınlatılmasına dikkat etmeliyiz.Bunun yanı sıra dolap içlerininde iyi şekilde aydınlanması gerekir. Işıklı askı boruları da aydınlanmaya yardımcı olabilir. Baş ucunda ise okuma ışığı olarak aplik veya abajurlar kullanılabilir.

Banyolarda en çok aydınlanması gereken yerler banyo tezgahları olmalıdır. Eğer tavan aydınlatmasına ek olarak aplikler de kullanılacaksa, kullanılan apliğin kişinin gözünü almayacak şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Koridor, oturma odaları, yemek odaları gibi mekanlarda ise gözü yormayacak yarı direkt aydınlatmalar tercih edilebilir. Aplik, lambader ve endirekt sarkıtlar bu aydınlatma yöntemi için kullanılabilir. Tv ünitesi arkasında kullanılacak dekoratif led aydınlatmalar da tv izlerken ihtiyacımız olan az miktarda aydınlatmayı sağlayabilir. Ayrıca koridorlarda kullanılabilecek duvardan aydınlatmalar da aynı zamanda gece lambası görevi görecektir. Mekanın aydınlatmasını sağlarken, seçeceğimiz ışık rengi ise bize sıcak ve konforlu bir ortamdan, çalışmaya teşvik edici bir ortama kadar çeşitli ortamlar oluştumamıza yardımcı olacaktır.

Bütün bunların yanı sıra aydınlatma armatürleri dekorasyonunda vazgeçilmez parçalarıdır. Kimi zaman mekan tasarımı kullanılan aplik, niş içi aydınlatmaları veya tablo üzeri aydınlatmalarla tamamlanırken, kimi zaman da tasarımının tamamını bir armatür üstüne kurabiliriz. Ancak seçeceğimiz armatürlerin mekanın tarzına uygun olması ve armatür boyutlarının mekanla uyumlu olması gerektiğini unutmamalıyız.

WOOD&IRON
MİMARLIK – MOBİLYA – DEKORASYON – GÖRSELLEŞTİRME

6497 Sok. 25/A Yalı Mahallesi Karşıyaka-İzmir  Tel: 0534 494 88 53 – 0507 548 58 10
www.woodandirondesign.com    info@woodandirondesign.com

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir