MAVİŞEHİR

Karşıyaka’nın en değerli semti Mavişehir

Mavişehir; 1980 sonrası Türkiye’nin politik ve ekonomik olarak dışa açıldığı dönemde, kentleşme politikaları sonucu ortaya çıkan bir oluşumdur. 80 sonrası dönemde ortaya çıkan yüksek ücretli profesyonel kitle, yalıtılmış mekânlarda, kendileri gibi geliri yüksek ve üst kademe ile bir arada yaşama eğiliminde olmuşlardır.

Kentli yaşam biçimini talep eden bu üst-orta gelir grubu için 1992 tarihinde inşaat sektörü ticari konut üretimine başlamıştır. Yapılan tüm anketlerde Mavişehir yerleşmesi, nüfusun gelir yüzeyi yüksek, prestijli alanlarda çalışan, sosyal ve kültürel seviyesi yüksek bir kesimi temsil ettiğini göstermiştir.

mavisehir-hava-gorunumu

Mavişehir’in gelişimi

İlk önce Emlak Bankası Mavişehir Konutları, daha sonra Karşıyaka Belediyesi’nin Mavişehir’de başlattığı sahil düzenlemesi ile 2 kilometrelik sahil bandında; yürüyüş alanları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları, kafeler, restoranlar, parklar ve otoparklar yapıldı. Bu çalışmalar bölgenin değerini daha da arttırdı.

İlerleyen yıllarda kuzeydoğu sınırını oluşturan bölgenin imara açılmasıyla inşaat firmalarının toplu konut projeleri üretme devri başlamıştır. Bölgeye ilk yatırım yapan şirket olan SOYAK ile bölgedeki konut fiyatlarındaki artış devam etmiştir. Günümüzde Mavişehir Modern, Park Yaşam Mavişehir, Mi’Marin, Aden Park, Platinium, Soyak Optimus, Folkart Mavişehir gibi projelerle gelişim devam etmekte ve bölge dinamizmini korumaktadır.

Mavişehir bölgesinde Ege Park, CarrefourSa, Koçtaş gibi seçkin alışveriş merkezleri, kaliteli restoranlar, sosyal alanlar, kültür merkezleri, bisiklet yolları, spor alanları, sahili gibi kent yaşamının en prestijli unsurları bulunmaktadır. Sitedeki ÖNERİ bölümünden adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz.

soyak-mavisehir-projesi