DOKUNMASINLAR…

Benim Atatürk’üme dokunmasınlar.Okula ilk başladığımda alfabemde O’nun ve Ülkü’nün resmi vardı. Kendimi küçük Ülkü’nün yerine koyar, tatlı bir kıskançlıkla” Keşke Atanın yanında ben olsaydım!” derdim.

Benim Atatürk’üme dokunmasınlar.

Okula ilk başladığımda alfabemde O’nun ve Ülkü’nün resmi vardı. Kendimi küçük Ülkü’nün yerine koyar, tatlı bir kıskançlıkla” Keşke Atanın yanında ben olsaydım!” derdim.
Bana bu sevgiyi nasıl verdiler?
O dönemde yaşamadan. Hiçbir baskı, zorlama olmadan. Annemi, babamı, kardeşlerimi sevdiğim gibi, gerçek sevgiyi… Küçücük yüreğimde büyüttüğüm

asla toz kondurmadığım, O’nu çok iyi anladığım, en saf haliyle yaşadığım bu sımsıcak sevgiyi.

Hep O’na yakışır davranmak için çaba sarf ettim. O’nu en güzel anlatan şiirleri ezberledim. O’nun sözlerini defterime en güzel yazımla yazdım. Resimleri ile süsledim.
Öğrencilik yıllarım hızla ilerlerken O’nu ve yaptıklarını daha iyi öğrendim. Öğretmenliğimde kendime rehber aldığımı yıllar sonra anladım.

Evimiz; annesi Zübeyde Hanımın mezarının yakınında olduğundan her an önünden geçerken, kendimi sanki aileden birisiymiş gibi hissederdim. O’na yakın olmaktan gurur duyar, bir ayrıcalık hissederdim. Bu düşüncelerimi ne o zaman ne de şimdi hiçbir kuvvet bozmadı, bozamaz. O’nu tanımayan, anlamayan, yaşatmayan hiçbir Türk çocuğu olmayacak! Hiç zorlamadan aynı sevgiyi, güzel duyguları paylaşarak Cumhuriyet bayramlarına, 23 Nisan’lara, 19 Mayıs’lara sahip çıkacaklar.
Benim Atatürk’üme dokunmasınlar. Ben O’nun Cumhuriyet öğretmeniyim. Nutuk benim yol göstericim. O’nun yaşadıklarını, yaptıklarını doğru ve gür bir sesle hiç korkmadan yıllarca söyledim. Hep de söyleyeceğim. Mesleğime başlarken yeminimi ettim. Sonsuza dek sürecek olan cumhuriyet, ilke ve devrimlerinin vazgeçmez bekçisi olacaktım. Benim sönmez güneşim içimde, anıtlarım yüreğimde… Bırakın sigarası, rakısı, aldığı keskin kararları, okunan mektupları… O’nun la kalsın. Fikri hür, irfanı hür Atatürkçüler için; ne bu güneş solacak, ne de anıtlar yıkılacak.
Dokunmasınlar benim Atatürk’üme…

Feride Nur MODANLI
Müdür Yardımcısı & Sosyal Bilgiler Öğretmeni

ÖZEL GÜZELBAHÇE PİRİ REİS OKULLARI

 

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir