YARARLI SEBZE VE MEYVELER..

Uzmanlar, özellikle geçiş aylarında sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının önüne geçilebilmesi için ayva suyunun içilmesini öneriyor.

Sonbaharda olgunlaşan ayva, sağlık ve güzellik için son derece yararlı bir meyve. Çekirdeğinden kabuğundaki tüylere kadar. Ayva suyu yüksek mineral ve bol vitamin içeriği ile birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Uzmanlar, özellikle sonbahar aylarında ortaya çıkan öksürük, anjin, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ayva suyu içilmesini tavsiye ediyor.

Ayva suyu içeriğindeki C vitamini, kalsiyum, demir, protein ve karbonhidratlar ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan bronşit, anjin, öksürük gibi rahatsızlıklarda ayva suyu desteği ile tedavi süreci hızlanabiliyor. Uzmanlar üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ayva ve ayva suyunu öneriyor.

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, soğuk havalarda görülen öksürük, anjin, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde ayva suyunun kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Ayva suyunun pek çok faydalı özelliği bulunduğunu belirten İnanç, “Soğukların artmasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış gözleniyor.

Vitamin açısından güçlü meyve suları bu hastalıkların yayılmasını engellerken, özellikle ayva suyu yoğun C vitamini içermesi ile tedavi sürecinde etkili oluyor. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan malikasit ihtiva etmesi sayesinde enfeksiyonel hastalıklardan koruyor.” ifadelerini kullanıyor.

Ayva suyunun, kış hastalıklarının yanı sıra içeriğindeki vitamin ve mineralin kalp ve damar hastalıkları, ishal problemleri ve hazımsızlık sorunlarının tedavisinde de etkili olabileceğini belirtiliyor.

Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini içerdiğinden vücut için birçok faydası bulunur. Pektin ve tanen gibi maddeler ihtiva eder. İçerdiği yüksek pektinden dolayı ayvadan reçel, pelte ve şekerleme yapılır. Yüksek tansiyonu olan ve kabızlık çeken kişiler tarafından tüketilmesi önerilmez. Düşük kalorili meyvalar sınıfındadır.(100 gramı 33 kalori) Çekirdekleri, parfüm ve ilaç sektöründe kullanılır.

Eski Yunanlılarca hamurla kaplanıp içine bal doldurularak tüketildiği bilinen ayva, doğu uygarlıklarında ise tuzlanarak, özellikle dolma içlerinde kullanılır. Av etlerinin yanında garnitür olarak da tercih edilebilir.

 NE İŞE YARAR? 

 •  Öksürüğü keser
 • Mide ve bağırsakları kuvvetlendirici özelliktedir ve incebağırsak iltihabını giderir.
 • Kanı temizler.
 • Karaciğer tembelliğini giderir.
 • Safra akışını sağlar.
 • Çarpıntıyı dindirir.
 • Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
 • Bronşit ve öksürükte faydalıdır.
 • İshali durdurur.
 • Ateş düşürücüdür.
 • Strese karşı etkilidir.

Kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla yapılan gargara, boğaz iltihabını giderici özelliğe sahiptir.

Tüylü yüzeyinin halk arasında “kan dindirici” olarak uzun yıllar kullanıldığı biliniyor.

Tohumlarının suda kaynatılmasıyla elde edilen merhem derinin yumuşacık olmasını sağlar. Egzama ve yanık tedavisinde kullanılır.

Kırmızı biber’in beslenmede çok büyük bir öneme sahip olduğu belirtilen araştırmada, biberin insan sağlığı açısından faydaları şöyle sıralanıyor: “Mide suyu ve tükürük oluşumunu artırır, sindirimi kolaylaştırır, romatizma ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir, kolera ve gut hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelir. Kanser riskini azaltır ve kanser tedavisinde kullanılır.

Terlemeyi arttırır, serinlik verir, öksürük ve boğaz ağrılarını giderir, sinir hastalıkları için doğal yatıştırıcıdır, vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikiminin önlenmesini sağlar. Sindirim sisteminin dostudur. Mide tembelliğini giderir, iştah açar, kusmayı önler, ishali keser, mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Ayrıca idrar söktürür. Antibakteriyal etkisi ile hastalıkların önlenmesinde ve grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur”

MUTLULUK ACI BİBERDE..

Yiyeceklerin içinde yalnız vitamin ve minerallerin değil, algılama yeteneğini artıran, beyni verimli hale getiren hatta mutluluk sağlayan etkenlerin de bulunduğunu biliyor muydunuz?

Amerika’da yapılan araştırmalara göre; acı biber, mutluluk hormanlarının salgılanmasını artırırken limon suyu, öğrenme ve hatırlama problemi olanların zihnini açmaktadır. Havucun, muzun, çileğin, fındık-fıstığın, hatta kimyonun da beynimiz ve ruhumuz üzerinde farklı etkileri olmaktadır.

Amerikalı uzmanların bu konudaki tesbitlerini şöyle sıralayabiliriz: “Aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu olan endorphinin salgılanmasını tahrik etmektedir. Bu sebeple acı biber yemek, endorphin salgısını ve etkisini artırır. Ne kadar acı olursa olsun kırmızı biber tüketmek mutluluğu artırır. Strese karşı da çilek tüketilmelidir. Bünyesinde bolca serotonin barındıran muz da mutluluğu artıran besin maddelerindendir. Havuç ise hatırlama yeteneğimizi üst seviyeye çıkarır. Çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. Birşey ezberlerken ufak bir tabak sıvı yağlı havuç salatası yeyin. Özellikle hatırlama problemi çeken öğrenciler, öğretmenler, politikacılar ve gazeteciler bol bol havuç tüketmelidir. Uzun uzun metinleri ezberlemek zorunda olan tiyatro sanatçıları ve müzisyenler ayrıca bol bol ananas tüketmelidir. Kısa süreli bellek için de avokado yenilmelidir.

ETİN BOZULMASINI GECİKTİRİYOR..

İspanyol bilim adamları, acı ve tatlı kırmızı toz biberin, kıymanın bozulmasını geciktirdiğini açıkladılar. Journal of the Science of Food dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Zaragoza Üniversitesi’nde görevli Prof. Pedro Roncales ve ekibi, 8 porsiyon köfteyi değişik miktarlarda acı ya da tatlı biberle karıştırarak, 20 derece sıcaklıkta bekletti. Bilim adamları, 4 günde bir köftelerin kokusuna, rengine, asit oranına ve içerdiği mikroplara baktılar.

Normal şartlar altında ancak 4 gün taze kalabilen köfteler, içerdikleri acı ya da tatlı kırmızı biber sayesinde 16 güne kadar tazeliğini korudu. Bilim adamları, hem acı hem de tatlı toz biberin bakteri üretimini engellediğini tesbit ettiler. Kırmızı toz biberin ayrıca antioksidan içerdiğine dikkat çeken bilim adamları, antioksidanın etin okside olarak bozulmasını önlediğini belirttiler.

LİMONUN FAYDALARI…

C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri açısından zengin bir besindir.Vücuda güç verir. İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır. Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür. Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir. Kansızlığa karşı etkilidir. Diş ve dişetlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır. Sivilceleri ve nasırı azaltır.

Dondurulmuş limonun şaşırtıcı faydası

Restoranlardaki çoğu bilinçli tüketiciler limonun tamamını kullanır veya tüketirler, hiç bir kısmını ziyan etmezler. Limonu (yıkayıp) buz dolabınızın buzluk bölümüne koyuyorsunuz. Donduktan sonra mutfak rendesini alıp limonun tamamını rendeleyebilirsiniz. Soymanız falan gerekmiyor. Rendelenmişini yemeklerinizin üzerine serpebilir, sebze salatasına, dondurmaya, çorbaya, makarnaya, makarna sosuna, suşiye, balık porsiyonlarına katabilirsiniz.

Yemeklerin tamamı, daha önce hiç tatmadığınız mükemmel bir lezzet kazanacaktır. Büyük olasılıkla, limon denince sadece limon suyu ve vitamin C aklınıza gelir. Sadece bu kadar olduğunu düşünürsünüz. Artık limonun gizemlerini öğrenince onu kupada içeceğiniz hazır çorbalarınıza bile katabileceksiniz. Limonun tamamını kullanmanın, bir kısmını ziyan etmeyip yemeklerinize yeni bir lezzet katması dışında asıl avantajı nedir?

Rendelenmiş limonunuz, limonun sadece suyunda bulunandan 5 veya 10 kat daha fazla vitamin içerir. Ve evet, şimdiye kadar bunu kaybediyordunuz. Ama bundan sonra, tüm limonu dondurmak gibi basit bir işlem sonrasında, onu rendeleyip yemeklerinizin üzerine serperek tüm besleyici özelliklerini kullanıyor olacak, yani daha sağlıklı besleniyor olacaksınız. Ayrıca rendelenmiş limonun dinçleştirici ve vücuttaki toksinleri giderici etkisinden yararlanacaksınız.

İşte bunun için limonunuzu buzluğa koyun, donsun ve her gün yemeklerinizin üzerine rendeleyin. Böylece, yiyecek ve içeceklerinizi daha leziz hale getirip daha sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarını kullanıyor olun! İşte limonun gizemi budur! Geç bile olsa başlayın, HİÇ olmamasından İYİDİR! Limonun sürpriz yararlarından faydalanın! Limon (Citrus) kanser hücrelerini öldüren mucizevi bir üründür. Kemoterapiden çok daha tesirlidir. Bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü kendilerine yüksek kârlar sağlayacağını bildikleri için limon özütünün sentetik versiyonlarını üretmeye uğraşan laboratuvarlar var.

İhtiyaç duyacağını düşündüğünüz dostlarınıza, limonun hastalık önleyici etkisi olduğunu duyurarak yardımcı olabilirsiniz. Tadı hoştur ve kemo-terapinin korkunç etkilerini göstermez. Kemo-terapi ilaçları üretiminden fayda sağlayan multi-milyoner büyük şirketlerin çıkarlarını riske atmamak adına bu gizemin özenle saklı tutulduğu sürece ne kadar insanın öleceği bilinmez. Bilindiği üzere, iki çeşit limon ağacı vardır. Limon ve misket limonu. (konu olan limondur, diğeri değil). Limon meyvesini farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Pulpa’sı yenebilir. Sıkılarak suyu çıkarılabilir. Limonlu içecekler yapılabilir, dondurma vs.. Limonun birçok vasfı sayılabilir ama en ilginci URLAR, YUMRULAR, KİSTLER, TÜMÖRLER üzerindeki etkisidir.

Bu bitkinin her tür kansere iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır. Bazıları onun her tür kanserin tedavisinde faydalı olduğunu söyler.

Ayrıca geniş spektrumlu anti-bakteriyel olarak iltihaplara / enfeksiyonlara ve mantara karşı kullanılır. Dahili parazit ve bağırsak kurtlarına karşı etkindir. Çok yüksek tansiyona karşı kan basıncını düzene sokar. Anti-depresandır. Strese ve asabi bozukluklara karşı iyi gelir.

Bu bilginin kaynağı ise çok etkileyicidir: Dünyanın en büyük ilaç üreticisi firmalarından biridir. Bu firmanın beyanına göre 1970’den beri 20’nin üzerinde yapılan laboratuvar testlerinde limon ekstrelerinin uygulanmasıyla;

içlerinde kolon / kalın bağırsak, meme, prostat, akciğer ve pankreas da olmak üzere 12 kanser tipinde başarılı sonuçlar alınmıştır.

Limon ağacından elde edilen bileşiklerin, bütün dünyada kemo-terapide kullanılan Adiamycin ürününden 10 000 kat daha iyi olduğu saptanmış, kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir