ZAFER ‘KUYUCAKLI YUSUF’UN

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın kurucu başkanı anısına düzenlediği 8. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nı Murat Cem Orhan’ın “Kuyucaklı Yusuf” adlı bestesi kazandı.

[vc_row el_position=”first last”] [vc_column] [vc_column_text el_position=”first last”]

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın kurucu başkanı anısına düzenlediği 8. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nı Murat Cem Orhan’ın “Kuyucaklı Yusuf” adlı bestesi kazandı. Seçici kurul, orkestra sanatçıları ve dinleyicilerin oy kullandığı yarışmada ‘Kuyucaklı Yusuf’  300 puanla birinci, Mesruh Savaş’ın Zümrüd-ü Anka adlı bestesi ise 240 puanla ikinci oldu.

Sekizincisi bale müziği dalında açılan, ülkemizin alanında ilk ve sürdürülen tek yarışması olan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’na 6 eser katıldı. Gürer Aykal, Selman Ada, Rengim Gökmen, Turgay Erdener ve Hasan Uçarsu’dan oluşan seçici kurul Murat Cem Orhan ve Mesruh Savaş’ın bestelerini finale bıraktı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile Elhamra Sahnesinde Şef Tulio Gagliardo Varas yönetimindeki İZDOB Orkestrası, iki eseri seslendirdi. Final Konseri’nde seçici kurula koreograflar Mehmet Balkan ve Uğur Seyrek de katıldı.

Birinci gelen, konusunu Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri “Kuyucaklı Yusuf”dan alan eser İKSEV ve bestecisi tarafından Avrupa Festivaller Birliği’nin (EFA) 60. Yılına ithaf edildi.

Yarışmanın geleneğine uygun olarak Final konserinde eserler ilk seslendirilişlerinde CD’ye alındı. Ayrıca yıl içinde koreografileri yapılacak her iki eser Devlet Opera ve Balesi repertuarına alınacak.

Saygıyla duyurulur…

[/vc_column_text] [/vc_column] [/vc_row]

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir