TUNCEL KURTİZ KARŞIYAKA’DA YAŞAYACAK

[vc_row el_position=”first last”] [vc_column] [vc_column_text el_position=”first”]

2013 senesinin aramızdan aldığı usta sanatçı Tuncel Kurtiz’in ismi Karşıyaka’da bir parka verildi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından Yalı Mahallesi 1814 Sokak’ta yaptırılan Tuncel Kurtiz Parkı, düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine sanatçının kızı Aslı Eğilik, damadı Talat Eğilik, torunu Tuncel Eğilik, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Hülya – Özdemir Nutku, meclis üyeleri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

tuncel-kurtiz-bust

Mustafa Moroğlu – Özdemir Nutku – Cevat Durak – Aslı Eğilik – Hülya Nutku – Tuncel Eğilik

Açılışta Tuncel Kurtiz’in şiirleri, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Zekeriya Hocalar tarafından keman eşliğinde seslendirildi. Tuncel Kurtiz’in kendi ile barışık, halkıyla iç içe, etrafına umut ve sevgi aşılayan, köylüyle buluşabilen bir kişi olduğunu ve neden bu kadar sevilip saygı duyulduğunu dostları Prof. Dr. Hülya Nutku ve Özdemir Nutku açılışa gelenlerle paylaştılar. Büyük bir ustayı kaybettiklerini ancak isimlerini ve görüşlerini bu şekilde yaşatacak olmamızdan mutluluk duyduklarını dile getirdiler. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve Han Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni  Rüchan Gürel’de Kurtiz’in seslendirdiği Akrep gibisin şiirini okuyarak konuşmasını yaptı…

ozdemir-nutku-karsiyaka-tuncel-kurtiz-parki-acilis

Özdemir Nutku

“Hayatı sorgulamaktan, haksızlıklar karşısında sesini yükseltmekten çekinmezdi. Tıpkı, Karşıyaka gibi…

Başkan Cevat Durak konuşmasında; Tuncel Kurtiz’in oyuncu kimliğinin yanı sıra, hayata karşı duruşuyla da özel bir insan olduğunu vurgulayarak “Hayatı sorgulamaktan, haksızlıklar karşısında sesini yükseltmekten çekinmezdi. Tıpkı, Karşıyaka gibi… Bu yüzden, Tuncel Kurtiz’in adını yaşatmak da Karşıyaka’ya yakışırdı dedi. “Diren Gezi Parkı Diren; Çok güzelsiniz çocuklar” diye seslenen Kurtiz’e, bugün, buradan, bizler de, bir mesaj gönderelim: “Direniyoruz usta”… Doğamız için, geleceğimiz için, ülkemiz için, kanımızın son damlasına kadar da direnmeye devam edeceğiz. Sevgili Tuncel Kurtiz yolun ışık olsun… Bilesin ki; Karşıyaka gibi, aydınlık bir gelecek özlemiyle direnen, yüz binlerce filiz, sen ve senin gibi aydınların ışığında yürüyecek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Babam zeytin ağaçlarını çok severdi. Bu parka da zeytin ağacı dikilmesi çok anlamlı olmuş. Teşekkür ediyorum“

Açılışa katılan Tuncel Kurtiz’in kızı Aslı Eğilik; parkın yapımına emeği geçenlere teşekkür ederek, “Babam zeytin ağaçlarını çok severdi. Bu parka da zeytin ağacı dikilmesi çok anlamlı olmuş. Teşekkür ediyorum“ diye konuştu.

[/vc_column_text] [vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ onclick=”link_image” images=”1221,1220,1219,1218,1217,1216,1215,1214,1213,1212,1210,1209″ custom_links_target=”_self”] [vc_column_text el_position=”last”]

Konuşmalardan sonra  heykeltıraş Levent Ayata tarafından yapılan Tuncel Kurtiz’in büstü ve isim tabelası törenle açıldı.

Toplam 3040 metrekare alana sahip Tuncel Kurtiz Parkı sizi Kurtiz’in “Yapraklarıyla barış, altın sarısı yağıyla mutluluktur” diye tanımladığı zeytin ağaçlarıyla karşılıyor.  90 metrekarelik spor alanı ve 450 metrekare yürüyüş yolu bulunan parkta kauçuk zeminden oluşan çocuk oyun alanı ve ailelerin de güzel vakit geçirebileceği 50 metrekarelik kamelya bulunuyor.

[/vc_column_text] [/vc_column] [/vc_row]

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

1 Comment

  1. Fikret

    10 Ocak 2014 at 17:53

    Parkı gören bi apartmanda oturuyorm konuşmaları dinleme fırsatım oldu. Bu parkı daha çok sahiplenmem gerektiğini anladım. Teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir