SAAT KULESİ’Nİ HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ

        Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi sezonun ilk sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

[vc_row el_position=”first last”] [vc_column] [vc_column_text el_position=”first last”]

Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi sezonun ilk sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Emrah Özbay’ın ‘Konak Savaş Diorama’ sergi açılışında Saat Kulesi’nin fantastik dioraması izleyenleri şaşırttı.

Savaş halinde bir İzmir’de Saat Kulesi’ne tırmanan fantastik düşmanlar ve kenti koruyan askerlerin canlandırıldığı 3 metrekarelik zemine yayılmış diorama büyük beğeni topladı. Amerikan filmlerinde maketlerle çalışıldığını ve film sektörünün Türkiye’de yeni yeni profesyonelliğe açıldığını anlatan Emrah Özbay, “Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a yeni fikirlere, gençlere ve sanata destek verdiği için teşekkür ediyorum. Savaş dioraması için Saat Kulesi’ni kullandım, bazı teknikleri bize ait unsurlarla birleştirmek istedim. Saat Kulesi simge bir yapı, geçmişten günümüze bir bağlantı. Dioramadaki eski ve yeni figürler de eski ve yeni nesli birleştiriyor” diye konuştu.

Sanatçıyı özgün ve farklı eseri için kutlayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan şöyle konuştu:

“Bu tip enstalasyonlar veya dioramaları yurtdışında görsek hemen yanında fotoğraf çektiririz. Ancak Türk sanatçıların maalesef kıymeti yeterince bilinmiyor. Emrah Özbay’ı kutlamak istiyorum. Mekan olarak Saat Kulesi’ni seçmesi ayrı bir keyif” dedi.

İzmir’de hala Saat Kulesi’ni görmemiş, denize bile girmemiş vatandaşlar olduğunu hatırlatan Başkan Tartan sözlerine şöyle devam etti:

“Konak Belediyesi olarak üç yılda 40 bin kişiyi denize götürdük. Kemeraltı’na ücretsiz servislerle uç bölgelerdeki insanımızı merkeze taşıdık. Bu sergide biraz da bunları hatırladık. Şimdi bu çalışmanın benzerlerini; ülkedeki simge yerleri Gültepe Kançeşme’de oluşturduğumuz Rekreasyon Alanına yerleştirerek Türkiye’yi İzmir’e getireceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

[/vc_column_text] [/vc_column] [/vc_row]

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir