KOMEDİ FİLMLERİ

Amerika ve Avrupa’nın en seçkin komedi filmleri, mayıs ayına kadar her cumartesi Neşe ve karikatür Müzesi’nde ücretsiz olarak İzmirli sinemaseverlerle buluşuyor.

Neşe ve Karikatür Müzesi ‘Komedi filmleri’ günleri ile İzmirlileri kucaklıyor. Bu ay başlayan sinema şöleni Mayıs 2013 tarihine kadar her cumartesi günleri sinemaseverlerle buluşuyor. Daha çok siyah beyaz çekilen en güzel Amerikan, İspanyol, İtalyan, İngiliz, Fransız komedi filmleri Neşe ve Karikatür Müzesi’nde sizleri komediye doyuracak.

Ekim ayında komedinin altınçağı olan 1910’lu 1920’li yılların Amerikan güldürü sineması slapstick filmleri beyaz perdeye yansıdı. Bu ayın son filmi 20 Ekim’de Charlie Chaplin’in ‘Şehir Işıkları’ filmi de bu kategoride yer alıyor. Sesli sinema döneminin başlamasına rağmen sessiz çekilen ‘Şehir Işıkları’ filmi, sinema tarihinin klasik filmleri arasında yer alıyor.

Komedinin her türü var

Dünya sinemasının en büyük yönetmen, aktirist ve aktörlerinin yer aldığı unutulmaz filmler arasında Türkiye’de ‘Üç Ahbap Çavuşlar’ olarak ünlenen Marx Kardeşler’in iki filmi,  ‘Casablanca’da bir gece’, ‘Yarışlarda bir gün’ filmleri ile Harold Llyod’un iki filmi Kasım ayında sinemaseverlerle buluşuyor.

Aralık ayında komedide ‘Kafadar’ kategorisinde Laurel ile Hardy ve Jerry Lewis ile Dean Martin filmlerini izleyeceğiz. Ocak ayında ‘Avrupa’da komedi’ kategorisinde ‘Fantoma’, ‘Monthy Python ve kutsal kase’, ‘Besle kargayı oysun gözünü’ ve ‘İtalyan usulü evlilik’ filmleri ile Avrupa komedi filmlerinden örnekler beyazperdeye yansıyacak.

Şubat ayının ana başlığı ise Romantik Komedi. Yine birbirinden değerli yönetmen ve oyuncularla buluşacağız. Howard Hawks’tan ‘Tehlikeli bebek’, Alfred Hitchcock’tan ‘Bay ve Bayan Smith’, Billy Wilder’den ‘Sabrina’, Blake Edwards’tan ‘Kör randevu’ filmleri ile romantizm yaşayacağız.

Mart ayında ‘Kadın filmleri ve Kadın’ konularında filmlerle buluşacağız. Woody Allen’dan ‘Annie Hall’, Pedro Almodovar’dan ‘Sinir krizinin eşiğindeki kadınlar’, Nora Ephron’dan ‘Juşie ve Julia’ ve Paul Feig’den ‘Nedimeler’ filmleri ile kadın dünyasına gireceğiz.

‘Komedi ve Alttürleri’nin ele alındığı Nisan ve mayıs ayında ise komedi-savaş-paronaya, komedi ve aile, epik komedi, müzikal komedi, müzikal bilimkurgu komedi, kara komedi, komedi-dram-suç, fantastik komedi türlerinde seçkin filmler izleyeceğiz.

Ücretsiz sinema keyfi

Siyah beyaz ve renkli filmlerin ilk dönemlerinden en özel filmler Neşe ve Karikatür Müzesi’nde sizleri bekliyor olacak. Sinema tutkunları için kaçırılmayacak bir fırsat sunan Konak Belediyesi bu sanat etkinliğini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Sinema Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Lale Karadayı uzmanlığında beyazperdeye taşıdı. Kimimiz anılarımızı yadedecek, kimimiz de ilk kez bu unutulmaz filmleri izleme olanağı bulacak. Komedinin her çağından, her türünden en güzel örnekler İzmirlilerle müze atmosferinde ilk kez bir araya geliyor.

Ücretsiz sinema şöleni mayıs ayına kadar her cumartesi günü saat 14.00’te sizlerle buluşacak. Sinema tarihine uzun bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu fırsatı kaçırmayın.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir