İzmir’de Norveç deniz ürünleri rüzgarı esti

İzmir’de Norveç Deniz Ürünleri Rüzgarı Esti

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi (Norwegian Seafood Council)’nin davetlisi olarak Norveç’in en önemli şeflerinden ve Norveç Aşçılar Milli Takımı’nın Başkanı Jostein Medhus ülkemize geldi. Şef Jostein; bir hafta kaldığı ülkemizde İstanbul, Bursa  ve Ankara’nın yanısıra İzmir’in en önemli otel ve restoranlarının şeflerine Norveç Deniz Ürünleri Semineri düzenledi. İzmir’deki seminere ünlü Türk şef Eyüp Kemal Sevinç de eşlik etti.

Mövenpick otelde gerçekleşen seminere İzmir’li şeflerin ilgisi büyüktü.  Şef Jostein ve Eyüp Kemal Sevinç; Norveç deniz ürünleri, pişirme teknikleri hakkında bilgi verip, sunum teknikleri hakkında ipuçları paylaştı. Şefler özellikle somonla ilgili sorular sordular. Bu önemli gün nefis deniz ürünlerinin tadımıyla sonlandı.

Günde üç öğünbalık

Dünyada Çin’den sonra en fazla balık ürünü ihraç eden 2. ülke olan Norveç’in başta somon olmak üzere balıkları, her gün tüm dünyada 36 milyon öğünde tüketiliyor. Hafta sonu ise bu rakam iki katına çıkıyor. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Doğu Avrupa Bölge Müdürü Maria Kivijarvi Heggen’in verdiği bilgilere göre Türkiye pazarı da her yıl daha da büyüyor ve başta somon olmak üzere balık ürünlerine ilgi artıyor. http://en.seafood.no/

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir