BÜYÜKANNELERİN ÇEYİZ SANDIKLARI İTK’DA AÇILDI.

İTK Bahattin Tatış Kampüsü Sosyal Bilgiler zümresi tarafından organize edilen “Büyükannemin Çeyiz Sandığı” sergisinde, büyük küçük herkes geçmişe nostaljik bir yolculuk yaptı.

İTK’lı öğrencilerin aile büyüklerinin tarihi değer taşıyan eşyalarının sergilendiği  ve bu yıl 4.sü düzenlenen “Büyükannemin Çeyiz Sandığı” sergisi İTK Gazi Mustafa Kemal Paşa Sanat Galerisi’nde, ünlü modacı Zuhal Yorgancıoğlu’nun da katılımıyla açıldı.

İTK’lı öğrencilerin ailelerine ait kıyafetlerini giyerek yaptıkları ve kıyafetlerin hikayelerinin anlatıldığı mini bir defile ile başlayan sergide, 1933 yılındaki bir kıyafetten anneanneden torununa kalan kelebekli bir elbiseye, en az 100 yıllık bir nişan elbisesinden Zuhal Yorgancıoğlu koleksiyonuna ait işlemeli çok özel bir kıyafete ve İTK Büyükçiğli Anadolu Lisesi Müdürü İpek Deniz’in  gelinliğine kadar manevi değeri yüksek birçok kıyafet sergilendi.

Açılış konuşmasını İTK Genel Müdürü Yiğit Tatış’ın yaptığı sergide Tatış, sergiye destek veren tüm velilere teşekkür ederek, geçmişine sahip çıkmayan bir neslin geleceğini kuramayacağını, böyle bir etkinliğin İTK’lı öğrencilerin tarihle olan bağlarını kuvvetlendirdiğini ve İzmir Özel Türk Koleji olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

İzmir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Ender Karabulut konuşmasında; “İzmir Özel Türk Koleji tarihine sahip çıkan ve geçmişine değer veren büyük bir aile olduğunu düzenlenen bu etkinlik ile bir kere daha gösterdi.” dedi.

Öğrencilerin büyükanne ve büyükbabalarının tarihini anlatan, maddi ve manevi yönü yüksek; kömür ütülerin, pikapların, su ve yağ ibriklerinin,  gaz lambalarının, dikiş makinelerinin, eski radyoların, ikram tepsilerinin, daktilolarının, gümüş mücevher sandıklarının, şapkaların ve 1920’li yıllara ait aile yadigarı bir tüfek’in sergilendiği İTK 4. Geleneksel Büyükannemin Çeyiz Sandığı Sergisi’nde, Hamza Rüstem Koleksiyonu’ndan 1930’lu, 1940’lı ve 1950’li yıllara ait çok özel fotoğraflarda yer aldı.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir