BİR DİLEK TUTUP DENİZE BIRAKTILAR…

5 Mayıs akşamı kutlanan Hıdrellez için bu yıl farklı bir etkinlik düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, dileklerin yazıldığı kağıtların denize bırakılması geleneğini yeniden yaşattı. 2 bin adet ışıklı su feneri denize, 2 bin adet ışıklı balon da gökyüzüne bırakan Büyükşehir Belediyesi, dilek tutan İzmirlilerin heyecanına ortak oldu. Gecede Balkanların ünlü klarnet ustası İvo Papazov da sahne aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hıdrellez’i 5 Mayıs 2013 Pazar akşamı saat 21.30’da düzenlediği Roman Ateşi Festivali’yle kutladı. Büyükşehir, baharın müjdecisi ve kültürümüzün en eski geleneklerinden olan Hıdrellez ateşini, bu yıl ünlü klarnet ustası İvo Papazov’la tutuşturdu. İzmirliler, baharın, gençleşmenin ve yenileşmenin başladığı gün olarak kabul edilen Hıdrellez kutlaması kapsamında bir yandan Balkanlar’ın meşhur virtüözü Papazov’un verdiği konserle coşarken, diğer yandan ise denize ve gökyüzüne bırakılan  ışıklı fener ve balonlarla gerçekleşmesini istedikleri dileklerini tuttular.

 İzmir ışıl ışıl oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Hıdrellez kutlaması, bu yıl görsel bir şölen havasına büründü. İzmir’in sadece kıyılarını değil, deniz kenarlarındaki yaşam biçimini de yeniden tasarlayan Büyükşehir Belediyesi, bu anlayışla Hıdrellez kutlamasını körfezle harmanladı. İzmir Körfezi’ni kentin en büyük sahnesi olarak ele alan Büyükşehir, kutlama çerçevesinde eski inanışlara göre Hıdrellez gecesinde tutulan dileklerin yerine gelmesi için dileklerin yazıldığı kağıtların denize bırakılması adetini de canlandırdı. Büyükşehir Belediyesi, 2 bin adet ışıklı su fenerini denize, 2 bin adet ışıklı balonu da gökyüzüne bırakarak dilek tutan İzmirlilerin heyecanına ortak oldu.

İvo Papazov kimdir?

1952 yılında Bulgaristan Kırcaali’de doğan İvo Papazov, kendi ülkesinin yanısıra tüm Balkanlar’ın en sevilen müzisyenlerinden biridir. Asıl adı İbrahim Abbasoğlu olan klarnet ustası Papazov, Türkçe ve Romanca çaldığı oyun havalarıyla tanınıyor.

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir