NİHAN BELGİN

Nihan Belgin İstanbul doğumludur. Annesi yönetmen ve babası aktör olduğu için çocukluğu film setlerinde geçmiştir.

[vc_row el_position=”first last”] [vc_column] [vc_column_text el_position=”first last”]

Bu sayımızın konuğu NİHAN BELGİN

Nihan Belgin kimdir, ne yapar, nerede yaşar, hedefleri ve yaşam tarzı nedir, tüm bu sorularımızın yanıtını Nihan Belgin’den aldık ve sizlerle paylaşıyoruz.

Nihan Belgin İstanbul doğumludur. Annesi yönetmen ve babası aktör olduğu için çocukluğu film setlerinde geçmiştir. Sinemaya çok küçük yaşlarda ilgi duymaya başlamıştır.  Dört yaşında eline aldığı kamera ile ‘kısa filmler’ çekmiştir. Yine o yıllarda çocuk oyuncu olarak kamera karşısına geçmiş, reklam filmlerinde seslendirme yapmaya başlamıştır.

Sinemaya ilk profesyonel adımını 2004 yılında; ‘Ayın Karanlık Yüzü’ filminde yönetmen yardımcılığı yaparak atmıştır. Ardından reklam filmlerinde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra ‘Mavi Gözlü Dev’ filminin yardımcı yönetmeni ve uygulayıcı yapımcısı olmuştur.

Türk – Yunan ortak yapımı belgesel filmlere imza atmıştır. Bunlardan biri 2007 yapımı ‘Orhan Pamuk’ belgeseli, diğeri ise çekimleri 2008 yılında İstanbul / Büyükada’da gerçekleştirilen ‘Çanlar, İplikler ve Mucizeler’ adlı belgesel filmdir.

2008 – 2010 yılları arasında Hayal post-prodüksiyon stüdyolarında film & video kurgusu, ses tasarımı ve dublaj departmanlarında genel koordinatörlük görevini üstlenmiştir.

2010 yılında çektiği ‘Fırça Darbesi’ isimli kısa film yurtiçi ve yurtdışında birçok festivale katılmış, Yunanistan’ın Patras kentinde yapılan Uluslararası Patras Film Festivali’nde ‘İnsan Hakları Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Çalışmalarını uluslararası standartlarda sürdürmek amacıyla 2011 yılında Kinema Film şirketini kurmuştur.

Kinema Film’in yapımını gerçekleştirdiği ‘Yarım Kalan Mucize’ filminin yapımcılığını, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu üstlenmiştir.

Ayrıca, Nihan Belgin; 1991 yılından beri film yapımları üreten Sinevizyon Film’in ortaklarından biridir.

Nihan Belgin için sinema nedir?

Kısa bir cümleyle ifade edebilirim. Sinema en büyük aşkım…Kendim için sinema ve sanatsız bir yaşantı düşünemiyorum.

Biraz da eğitiminizden söz eder misiniz?

Işık Lisesi ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyum.

Ayrıca Dialog Anlatım İletişim ve Tiyatro Gerçek’te oyunculuk eğitimi aldım.

Ancak en önemli eğitimi çocukluğumdan beri bulunduğum film setlerinde gözlem yaparak aldığımı düşünüyorum…

Hedefiniz nedir?

Hedeflerime gelince… Aslında hedef belirlemek ne kadar doğru bilemiyorum. Tabi ki yapmak istediğim şeyler var. Sinema her zaman hayatımda olacak. Onun yanı sıra en büyük hayalim müzik yapabilmek! Mutlu olduğum yerlerde; mutlu olduğum işlerin içinde olmak isterim. Ve asla sanatsız kalmak istemem!..

Yapımcılığını, senaristliğini ve baş rol oyunculuğunu üstlendiğiniz Yarım Kalan Mucize filmi hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Yapımcılığını üstlendiğim filmi Biket İlhan yönetti.

Güzel bir oyuncu kadromuz var. Benim dışımda Umut Beşkırma, Ayten Uncuoğlu, Dolunay Soysert, Yetkin Dikinciler, Necmettin Çobanoğlu, Aslı İçözü, Sinan Tuzcu, Şencan Güleryüz, Ergun Taş, Kemal Pekser, Ayhan Anıl, Ozan Akbaba, Üveyş Akıncı, Tekin Alkan, Anıl Ayvalıoğlu, Sefa Zengin ve Vahit Atan bu filmde rol aldılar…

Filmin hikayesine gelince;1940’lı yıllar… 2. Dünya Savaşı atmosferinde, Anadolu’da açlık ve sefaletin doruğa çıktığı zamanlar… Nahide, acımasız koşulları yaşayan fakat yaşadıklarının bilincinde olmayan zavallı kızlardan biridir. Kendinden yaşça bir hayli büyük toprak ağasıyla evlendirilmek istenen en yakın arkadaşının intihar etmesi Nahide’nin zihninde onarılmaz yaralar açar. Bu olay üzerine ilkokul öğretmeni onun bu yazgıyı değiştirmesini ister. Bunun en iyi yolu Nahide’nin Köy Enstitüsü’ne gitmesidir. İşler düşünüldüğü gibi kolay olmayacaktır. Babasının yaklaşımı ve feodalitenin baskısı Nahide’yi bir uçurumun kenarına sürükler. Nahide kararlıdır; okula gidecektir. Erkek kılığında köyünden kaçıp, okula gitme çabası aslında Anadolu’da yeni bir eğitim seferberliğinin habercisidir.

 Yarım Kalan Mucize filmi ne zaman vizyona giriyor?

Yarım Kalan Mucize,  post prodüksiyon aşamasında… Henüz vizyon tarihi kesinlik kazanmadı. Ancak, 2013 itibariyle olacağını söyleyebilirim.

Yarım Kalan Mucize filmini sabırsızlıkla bekliyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

[/vc_column_text] [/vc_column] [/vc_row]

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir