SPOR YÖNETİCİLİĞİ

Ülkemizde sporun branşı farketmeksizin yaşadığımız en büyük sıkıntılardan birisi, spor yöneticisi eksikliğidir. Gözlemlediğim ve kimi zaman da yaşadığım deneyimlerimden yola çıkarak yazıyorum. Genellemiyorum ama, yöneticilerin büyük bir çoğunluğu, ya bir menfaat için ya da ben şu kulüpte yöneticiyim demek için yöneticilik yapıyor. Yöneticilik yaptığı spor branşına hakim olmayan, farklı sektörden gelen ve geleceğe yönelik planı ve hedefleri olmayan bir yöneticinin ne kadar faydalı olabileceğini bir düşünün.

Bana göre spor yöneticiliği, en az sporcu ve antrenör kadar önemli. Vizyonu olan, görev yaptığı organizasyonu geliştirmeye yönelik hedefleri ve planları olan, sporcunun ve antrenörün dilinden anlayan bir yönetici profilini görmek gerçekten çok zor. Bu durumun olumsuz etkilerini daha da hissedilir şekilde görmeye başladık.

Son yıllarda İzmir’de performans tenisinde gözle görülür şekilde bir gerileme var. Gerek kulüplerdeki plansızlık ve istikrarsızlık, gerek yöneticilerin keyfi uygulamaları yüzünden 3-4 yıl önceki tablo mumla aranıyor. Bir dönem ülke tenisine büyük katkılar yapmış olan şehrimiz, artık eskisi gibi oyuncu üretemez duruma geldi. Tabiki bu durumdan sadece yöneticileri sorumlu tutmak olmaz ama bir organizasyonda, bu kurum, kuruluş, kulüp olabilir, bir başarısızlık varsa ve bu duruma çözüm bulunamıyorsa, bence en büyük problem yetki sahibi olan yöneticilerindir.

Onların görevi bu durumu düzeltmektir, düzeltemiyorlarsa da görevi bir başkasına bırakmaktır. Ama maalesef bizde yöneticilerin ya görev süreleri dolar, ya da ancak seçimle giderler. Ben bu işi beceremedim diyen ve görevi başka bir arkadaşına devreden yönetici görmek hayal gibidir.

Bu durumun değişebileceğini pek düşünmesem de spordan ve sporcudan anlayan yöneticilerin artmasını umut ediyorum. Yarınların bugünden daha güzel olması dileğiyle. Herkese sağlıklı, mutlu ve tenisle dolu günler diliyorum.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir